Jak sadzić nasiona na sadzonkach - agroxxi

Jak prawidłowo zasiać nasiona na sadzonki, jakie warunki są niezbędne do dobrego kiełkowania.

Uprawa własnych siewek jest procesem bardzo czasochłonnym, wymagającym stworzenia pewnych warunków temperatury i wilgotności, co zajmuje dużo czasu. Jednocześnie rośliny, które są sadzone w otwartym terenie przez sadzonki, silniejsze i bardziej wytrzymałe, są łatwiejsze do przeżycia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku roślin, które mają małe nasiona, które często są usiane owadami. Rosnące sadzonki są również ważne na obszarach o zimnym klimacie i krótkim lecie, ponieważ pozwalają skrócić okresy otwartej roślinności.Siać nasiona na sadzonkach jest konieczne w terminach określonych przy pakowaniu nasion. Ale jeśli masz czas, kwadraty i możliwość dodatkowego oświetlenia, to bezpiecznie siać nasiona przez miesiąc przed upływem określonego czasu.

Jeśli nie masz specjalnych skrzyń z elektrycznym ogrzewaniem sadzonek, możesz kupić plastikowe tacki z przegródkami lub użyć zwykłych pudełek z otworami drenażowymi do sadzonek. Niektóre rośliny uprawne (ogórki, bakłażany, cukinia itp.) Mają delikatny system korzeniowy, więc należy je wysiać w osobnych pojemnikach. W tym celu można użyć kubków papierowych lub plastikowych, worków z torfu lub kompostu, kubków sprasowanej mąki. Trzy ostatnie typy pojemników ulegną rozkładowi w glebie, jednocześnie zasilając sadzonki.Do siewu można zakupić specjalną glebę gotową lub samemu przygotować: 3 części próchnicy + 4 części piasku + 3 części ziemi. Gleba musi być dobrze przesiany i wyprażona w piecu lub na parze - aby zniszczyć zarodniki grzybów i bakterii. Tylko sterylizacja powinna być wykonana około miesiąca przed sadzeniem nasion, aby mikroflora glebowa zdołała wyzdrowieć. W ziemi można dodawać specjalne dodatki mineralne - wermikulit lub perlit, które utrzymają wilgoć i przepuszczalność powietrza w glebie. Gleba w pojemniku jest ułożona w stos tak, że aż do górnej krawędzi nie osiąga 1 cm - jest to niezbędne dla wygody obsługi. Większość nasion jest posypana ziemią od góry, niektóre są otwarte. Po wysianiu pojemniki są oznaczone - wskazuję gatunek, odmianę rośliny, datę siewu.

Ważnym czynnikiem w kiełkowaniu nasion jest temperatura powietrza i oświetlenie. Dla normalnego kiełkowania nasion i ich udanego wzrostu, dzień świetlny jest optymalny w 15-17 godzin, dlatego w pobliżu sadzonek, konieczne jest ustawienie podświetlenia i okresowe obracanie naczyń o różne strony. Temperatura kiełkowania powinna być utrzymywana w granicach 22-24 stopni Celsjusza. Pędy powinny być utrzymywane na poziomie 15-17 stopni. Niższe temperatury spowolnią zarówno kiełkowanie, jak i wzrost roślin, ale będą silniejsze.

Posypać i posypać sadzonki z konewki lub rozpylić drobnym filtrem. Reżim nawadniania może być regulowany przez ciebie, najważniejsze jest, aby nie wypełniać sadzonek, ale też nie pozwolić, aby wyschło. Podlewanie jest często konieczne, ale krok po kroku. Do nawadniania używać wyłącznie ciepłej, wilgotnej lub wolnej od chloru wody.

Podążając za tymi prostymi wskazówkami, możesz wyhodować zdrowe, silne sadzonki, a tym samym zwiększyć szanse na pomyślne zbiory w przyszłości.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top