Jak rozpoznać manipulację 1

Jak rozpoznać manipulację

Pragnąc kontrolować statek własnego przeznaczenia, bardzo ważne jest, aby nie posunąć się za daleko. Wszakże jeśli widzisz potencjalnego manipulatora u każdego rozmówcy, możesz nie tylko zepsuć relacje z całym światem, ale także bardzo szybko dojść do emocjonalnego wyczerpania. W tym celu konieczne jest jasne określenie, czego należy unikać, a co jest całkowicie dopuszczalne.Najpierw musisz zrozumieć, czym jest manipulacja. Słownik sugeruje, że to słowo pochodzi od łacińskiego manusa. "Ręka" (dokładniej, manipulus - garść).

W psychologii manipulacja jest kontrolą innych ludzi, tak jakby byli nieożywionymi przedmiotami, rzeczami. Manipulator dosłownie używa osoby do własnych celów.

W tym przypadku nie zapominaj o ważnym aspekcie: manipulator robi wszystko, aby jego działania wydawały się neutralne lub godne pochwały. Zmienia sytuację w taki sposób, aby wygrywać, a inni ludzie cierpią, ale często stwarza pozór tego, co poświęca własne interesy.

Początkowo "manipulacja" jest czymś kontrolowana za pomocą rąk, a słowo to jest nadal szeroko stosowane w tym sensie, na przykład "manipulacje medyczne" i urządzenia, które zastępują ludzką rękę, nazywane są manipulatorami.

Czy jakiekolwiek zarządzanie ludźmi jest manipulacją? Oczywiście, że nie. Wychowywanie dziecka, rodziców i nauczycieli nagradza go za dobre zachowanie i karane za niewłaściwe zachowanie. Ale to nie jest manipulacja, bo jednocześnie wychowawcy działają w interesie dziecka. Manipulatorzy także przedstawiają swoje ofiary wokół palców, co sprawia, że ​​wierzą, że wszystko dzieje się dla nich, w rzeczywistości tylko oni wygrywają, reszta w przegranym.

Czasami manipulacja może obejmować groźby lub szantaż, gdy cele manipulatora są wystarczająco przezroczyste. Jednak z zasady przedmiotem manipulacji jest przekonanie, że ma on prawo sam decydować o tym, jak postępować. Nie zauważa, jak umiejętnie manipulator potrafi zaprogramować swoje zachowanie.

W opowieści o Somerset Maugham "Louise" bohaterka z dzieciństwa manipuluje otaczającymi ludźmi, opierając się na tym, że ma chore serce. Nie powinien być zdenerwowany, zmęczony, zmartwiony. Jednocześnie żyje dla własnej przyjemności, nie odmawia sobie niczego i udaje się pogrzebać kilku zdrowych mężów. W końcu córką bohaterki staje się przedmiotem manipulacji. Louise rzekomo nie ma nic przeciwko małżeństwu, ale skarży się, że nie przeżyje rozłąki z córką. Dziewczyna boi się ryzykować życie i zdrowie swojej matki i jest gotowa poświęcić swoje szczęście.

Do manipulacji można przypisać cunnery i intrygi, opisane w literaturze, począwszy od bajek dla najmłodszych. Przypomnijmy lisa, który oszukać Koloboka, lub jej siostrę z bajki IA Kryłowa. Kolobok został zjedzony, a wrona, która wierzyła w pochlebstwo, straciła ser.Tak więc manipulacja jest ukrytym wpływem na osobę, w której wrażenia narzucone z zewnątrz zniekształcają jego własne pragnienia. W tym przypadku z reguły w wyniku manipulacji interesy "przedmiotu" okazują się w jakiś sposób naruszone.

Klasycznym przykładem manipulacji jest zręczny ruch Toma Sawyera, który nie chciał malować ogrodzenia w gorący dzień wolny. Gdy podszedł do niego inny chłopak, Tom udał, że malowanie ogrodzenia jest niezwykle interesującą czynnością. Wkrótce cała grupa ludzi chciała to zrobić zamiast Toma.

Na czym gra Tom? Po pierwsze, przedstawia pracę jako ekscytującą grę. Po drugie, aby uczynić pracę pożądaną "nagrodą", początkowo zaprzecza innym chłopcom, zmuszając się do przekonania. W tym samym celu, on także za łapówkę za to, że łaskawie przyjmuje ochotników do pracy. W tym przykładzie inni chłopcy nie zdają sobie sprawy, że stali się obiektami manipulacji, a właściwie nic nie tracą. Wszystkie strony są zadowolone.

Jednak sytuacje, w których wszyscy wygrywają są niezwykle rzadkie. Nawet jeśli takie wrażenie powstaje, psychologowie twierdzą, że obiekty manipulacji prawie zawsze doświadczają uczucia niepokoju, ciśnienia, dyskomfortu. Podświadomy umysł sugeruje, że należy unikać kontaktu z manipulatorem, nawet jeśli wydaje się być wyjątkowo przyjemną osobą. Często jednak zagłuszamy głos podświadomości.

Co pomoże ci rozpoznać manipulację?

Po pierwsze, w podręcznikach dla tych, którzy chcą zarządzać innymi ludźmi, częściej zaleca się przeprowadzenie "dostosowania" dla przyszłej ofiary. Jeśli zauważysz, że rozmówca kopiuje twoje wyrazy twarzy i gesty, ulubione słowa, bierze pozy takie jak twoje, bądź ostrożny. Profesjonalni manipulatorzy często uciekają się do dotknięcia, jakby przez przypadek, i w gorączce rozmowy mogą dotknąć twoich ramion, ramion itd.

Po drugie, manipulatorzy umiejętnie umieszczają swoje pomysły i idee w głowach "obiektów". Rozmówca może ci przerwać, powtarzać to samo, narzucić szybkie tempo wypowiedzi i zmusić cię do natychmiastowego podjęcia decyzji, aby nie dać ci okazji do przemyślenia własnej głowy. Obecność presji psychologicznej i deficytu czasowego (z reguły sztucznego) - prawie bezwzględne wskaźniki tego, co próbujesz uczynić ofiarą manipulacji.

Z drugiej strony manipulator może rozpalić w tobie pewne emocje. Osiąga się to na różne sposoby: może pochlebiać, nagle mogą pojawić się wspólne zainteresowania i korzenie. Wszystko to odbywa się po to, aby poczuć ciepłe uczucia dla manipulatora.

Jeśli w rozmowie czujesz, że bierzesz punkt widzenia innej osoby i zaczynasz planować swoje przyszłe działania zgodnie z tym obrazem świata - nie pierwotnie twoim, ale druga osoba - przestań.

Jest też odwrotny sposób: manipulator może obrażać i atakować, na przykład, ogłaszać cię niekompetentną, zmusić do usprawiedliwienia się i udowodnienia swojej wartości itp. W każdym razie manipulator próbuje bawić się swoimi myślami i swoimi uczuciami.

Czas pomyśleć, jeśli zauważysz niezwykłość w przekazywaniu informacji, np. Rozmówca koncentruje się na nieistotnych szczegółach.

Jeśli w kontaktach z osobą zrozumiesz, że zacząłeś doświadczać silnych emocji (na przykład strachu), jest to potężna wskazówka z twojej podświadomości. Nie ignoruj ​​tego. Ofiara manipulacji charakteryzuje się takimi uczuciami jak nieświadoma niechęć do rozmówcy, pragnienie płaczu, agresja, udręka, zmartwienie, irytacja, zwłaszcza jeśli nie potrafisz wyjaśnić, dlaczego zachowujesz się w ten sposób. Ta podświadomość mówi ci, że masz zamiar przegrać. Możesz także śledzić poczucie zwężenia świadomości, fiksacji na czymś.

Posłuchaj siebie!

Udostępnij tę stronęPowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top