Jak przywrócić zdrowie kręgosłupa

Jak przywrócić zdrowie kręgosłupa

Czy chcesz odzyskać zdrowie? Nie szukaj genialnych chirurgów i parapsychologów. W większości przypadków odpowiedź leży na powierzchni.

Około trzydzieści lat temu problemy z kręgosłupem były jedną z najwierniejszych oznak wieku. Teraz coraz częściej mężczyźni o silnych rysach narzekają na ból pleców, a także na dziewczęta, które jeszcze nie doświadczyły swojego kręgosłupa na siłę podczas ciąży i porodu. O pochodzeniu różnych problemów z plecami, jakie są i co z nimi zrobić, mówi Siergiej Kosenko, mistrz masażu, wiodący specjalista w estetyce ciała butiku kijowskiego Pudra.Bóg ma tylko dwie ręce - i obie są twoje

Tak, problemy z plecami w ciągu ostatnich dwóch lub trzech dziesięcioleci stały się bardzo "młodsze". Można szczegółowo rozważyć różne zależności przyczynowo-skutkowe tego zjawiska, ale wszystkie one nie będą miały sensu bez podstawowego postulatu leczenia (tak, być może, całego życia danej osoby): Bóg ma dwie ręce - i obie są twoje. Oznacza to, że na całym świecie nie ma specjalnej cudownej techniki ani specjalistycznego czarnoksiężnika, czy to psychika, masażysta, czy słynny lekarz, który w pełni przyjmie odpowiedzialność za nasze zdrowie. Każdy, najbardziej wykwalifikowany specjalista to dyrygent, wykładowca, nauczyciel, który wyjaśnia przyczyny choroby, wskazuje drogę do zdrowia i ułatwia pierwsze kroki we właściwym kierunku. Ale konieczne jest, aby przejść w ten sposób niezależnie.

Proste sekrety kręgosłupa

Każdy z nas, który z pierwszej ręki wie, czym jest ból pleców, powinien mieć przynajmniej "alfabetyczną" wiedzę o anatomii. Kręgosłup jest dość złożoną strukturą inżynieryjną, bardzo mocnym i pięknym "kolorem" składającym się z 33 kręgów, między którymi znajdują się dyski międzykręgowe. Wewnątrz tej struktury rdzeń kręgowy ma grubość jednego centymetra, z którego płynie 31 (czasem 32 lub 33) par nerwów rdzeniowych. Jest to rodzaj telegrafu, który łączy mózg z każdą komórką naszego ciała. Jeśli występują zakłócenia w działaniu tego systemu, praca narządów zostaje zakłócona. W ciężkim urazie (pęknięciu rdzenia kręgowego) występuje paraliż. Naruszenie lub uszkodzenie zakończeń nerwowych jest obarczone naruszeniem pewnych systemów ludzkiego ciała.

Kręgi to kości, dlatego wszystkie problemy z nimi diagnozowane są za pomocą promieni X: widoczne są złamania, pęknięcia, skoliozy itp. Główną zaletą tej metody jest jej dostępność i taniość. Ale nie wolno nam zapominać, że promieniowanie X - nadal nie jest całkowicie bezpieczne dla promieniowania ludzkiego zdrowia. A także dzięki zdjęciu rentgenowskiemu niemożliwe jest zdiagnozowanie stanu krążków międzykręgowych.

Dyski międzykręgowe są chrząstkami. Albo, mówiąc w przybliżeniu, jajo: jego skorupa jest szklistą płytką, białko jest włóknistym pierścieniem, a żółtko jest rdzeniem ziarnistym. Wszystko to są chrząstki o różnej strukturze i gęstości. Choroby dysków międzykręgowych (wypukłości, przepukliny, torbiele, itp.) Rozpoznaje się tylko za pomocą MRI - terapii rezonansu magnetycznego. RTG "nie widzi" tkanki chrzęstnej.

Nerwy są "drutami", które łączą mózg z rdzeniem kręgowym i wszystkimi narządami ciała.

Z kręgosłupa, jak z pnia dużego drzewa, rozchodzą się nerwy. Uszczypnął lub uszkodził te nerwy i daje ostry ból, który prowadzi osobę do gabinetu lekarskiego.

Dlaczego moje plecy bolą?

Najczęściej są to zmiany zwyrodnieniowo-dystroficzne, z których główną jest osteochondroza (naruszenie odstępów między kręgami, zmiana ich struktury itp.). To z osteochondrozy często rozwijają się "dalsze" choroby pleców.

Przepukliny mogą wystąpić z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego i traumy. Dysk międzykręgowy, którego zadaniem zapewnia kręgosłupa miękkość i ruchliwość, "zapomina" o swoich obowiązkach i wykopuje się w tkance kostnej kręgu, powodując jego deformację w górnej i dolnej części. Przepuklina Schmorla jest niebezpieczna nie sama w sobie, ale przez jej dalszy rozwój: przerzedzenie i zniszczenie kręgu, aw konsekwencji - możliwość poważnego uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Występ krążka międzykręgowego jest deformacją krążka międzykręgowego bez zerwania błony. Wyobraź sobie balon, który jest zmiażdżony przez dłonie: na jego powierzchni pojawia się wybrzuszenie, które może naciskać na nerw rdzeniowy i powodować ból. Przy lekkim wypukłości ból może nie wystąpić.

Przepuklina dysku jest jedną z najniebezpieczniejszych chorób kręgosłupa. Kiedy przepuklina z dysku podąża za jądrem - jądrem miażdżystym. Naruszono integralność wszystkich warstw dysku międzykręgowego. Ich fragmenty wnikają w nerwy rdzeniowe, co powoduje ostry i często przedłużający się ból. Głównym zagrożeniem przepukliny jest traumatyzacja nerwów rdzeniowych, aż do całkowitej utraty wrażliwości tej lub innej części ciała.Czy można przywrócić zdrowie kręgosłupa?

Tak, możesz! A jeśli lekarz powie, że jak tylko pojawi się problem - to na zawsze - nie wierzcie! Odwróć się i odejdź. Poszukaj specjalisty, który wie, że możliwości organizmu są niewyczerpane iw każdym wieku, z każdej choroby, możesz "wyjść". Zadaniem lekarza jest maksymalne złagodzenie stanu pacjenta i udzielenie mu wskazówek do działania w celu pełnego przywrócenia zdrowia. Niektóre z istniejących technik przywracania zdrowia kręgosłupa są tak stare, że wydają się nieinteresujące tylko ze względu na ich szeroką popularność i prostotę. Wiele tak zwanych najnowszych metod to w gruncie rzeczy wulgaryzmy, których pozytywny wynik jest podobny do efektu placebo: na poziomie auto-sugestii i szczęśliwego zbiegu okoliczności.

Co może masować

W szczególnie ciężkich przypadkach nie można uniknąć operacji. Lekarz musi podjąć tę decyzję w ścisłej współpracy z intuicją pacjenta. Ale w większości przypadków powrót kręgosłupa do zdrowia może być bezpieczniejszy, a co najważniejsze - proste i niedrogie metody. Nie wolno nam zapominać, że powszechnym objawem tych chorób kręgosłupa jest kruchość kręgów i dysków. Dlatego musisz być bardzo ostrożny przy ręcznym masażu. Pamiętaj: masaż nie powinien powodować bólu. Sztywne, agresywne, o dużej amplitudzie skręcenia mogą prowadzić do złamania kręgosłupa. Musisz być w stanie go usłyszeć i posłuchać, uwalniając go krok po kroku.

Jaki jest efekt leczniczy masażu?

1. Zerwane nerwy zostają zwolnione, zwiększa się odległość między kręgami. Ważne: musisz to zrobić umiejętnie i bardzo ostrożnie, w żadnym wypadku nie powodując bólu pacjenta.

2. Natężenie przepływu krwi zostaje przywrócone. Oznacza to, że produkty rozpadu są aktywnie ekstrahowane z komórek ciała, ich odżywienie poprawia się.

3. Poprawia przepływ limfy, zwiększając w ten sposób zdolność organizmu do opierania się różnym chorobom. Osoba ze złym plecami (jak, nawiasem mówiąc, z innym problemem zdrowotnym) jest jak statek z dziurami w ciele. Zadaniem masażysty jest zamknięcie tych dziur własnymi rękami, przez które przepływa energia. A dzieje się tak nie siłą, ale uczuciem ciepła i światła, które musi znajdować się w rękach każdej osoby, która podejmuje się masażu. Skąd bierze się to światło i ciepło? W pewnym stopniu jest to osobista "kumulacja" masażysty. I trudno jest mówić o duchowym bogactwie (a więc o uzdrawiających zdolnościach) surowego materialisty, człowieka pełnego gniewu i irytacji.

Poprzeczka - w każdym domu!

Kręgosłup wymaga po prostu rozciągania! W idealnej sytuacji poziomy pasek powinien wejść w życie osoby, gdy tylko dziecko zacznie chwytać ruchy. Nikt nie wymaga, aby akrobata pochodziła od dziecka, ale systematyczne "zwiotczenie" ciała jest po prostu konieczne! Bardzo prosty slogan "poprzeczka - w każdej rodzinie!" Może przywrócić zdrowie narodu. Przynajmniej zdrowie układu mięśniowo-szkieletowego.

Przestrzegaj zasady codziennego wieszania na pasku co najmniej 20-30 sekund rano, a szczególnie wieczorem. Bramka powinna być wystarczająco wysoka, aby nie musieć naciskać na nogi. Regularne "zwiotczenie" stopniowo, bardzo delikatnie i bezpiecznie, zwiększy odległość między kręgami i stawami ciała: łokciami, kolanami, kostkami.

To ważne: chwytając poprzeczkę dłońmi, staraj się rozluźnić wszystkie mięśnie tak bardzo, jak to możliwe, aby ich napięcie nie przeszkadzało w rozciągnięciu. Trzymaj głowę prosto, nie "utopiaj" jej w klatce piersiowej. Czujesz, że twoje ręce są zmęczone, nie skacz w ogóle! Zejdź cicho. Jeśli to konieczne, stań na ustawionej wcześniej ławce lub krześle.

Pływanie. Jeśli możesz regularnie odwiedzać pulę.

Fizjoterapia to kolejny prosty i bardzo skuteczny sposób na odzyskanie zdrowia. Poprawnie zbierając poszczególne zestawy ćwiczeń i regularnie je wykonując, możesz przywrócić normalne kręgosłupa i dyski. Ćwiczenia rozciągające są przydatne. Nie musisz wykonywać wielu powtórzeń - ten rodzaj gimnastyki zużywa stawy. Spójrz na kota: nie stuka jej stopy sto razy. Jeden lub dwa odcinki - i kot jest normalny.

Przydaje się bieganie po 500-1000 metrów. Najważniejsze, żeby nie doprowadzić do wyczerpania, ale aby uzyskać łatwe zmęczenie i przyjemność.

Dobre łóżko. Duże łóżko powinno stać się symbolem materialnego dobrobytu człowieka. Nie jest to samochód, a nie futro z norek, mianowicie umiarkowanie miękkie, ogromne łóżko, na którym można umieścić "wzdłuż, to w poprzek". Pamiętaj: podczas snu następuje przywrócenie sił życiowych człowieka, jego komunikacja z subtelnym światem, więc warunki snu mają ogromne znaczenie.

Problemy z plecami - kara Pana?

Psychologowie uważają ich wyjaśnienie choroby: ból w okolicy szyi wynika z nadmiernej vzvalennogo obciążenia na swoich barkach, ból kolana - partii średniej i złamania - to trudne, ale jedyne możliwe wyjście. Ciało ludzkie dokładnie odzwierciedla jego wewnętrzne życie. Jest jednak mało prawdopodobne, aby zwykła osoba odpowiedziała na pytanie, dlaczego kręgosłup został złamany. Każde wydarzenie w jego życiu może okazać się karmicznie z góry określone i często tworzone własnymi rękami. Ale taka diagnoza jest ważna tylko dla prawdziwie świętych ludzi, którzy mają prawdziwy dar jasnowidzenia, którzy są na ziemi.

Dlatego nie trzeba szukać najgłębszego sensu w każdej z jego dolegliwości. Nie każde kichnięcie jest karmą. I często, aby pozbyć się bólu w nodze, wystarczy znaleźć wygodniejsze buty i nie szukać mistycznego wyjaśnienia. Dbaj o swoje zdrowie, ale nie zmieniaj swojego życia w niekończące się poszukiwania głębokiego sensu. Żyj łatwo!

Wiele zależy od Ciebie!

Większość ludzi koncentruje się na cudownych technikach, magicznych eliksirach, które oszczędzają na wszelkie problemy. Ale są proste i łatwe do wykonania reguły.

Nie rób kultu ze zdrowia. Pamiętaj, że całe życie człowieka jest posłuszne prawom karmy, a bardzo wiele zdarzeń (w tym chorób) jest z góry określonych. Ale prawa karmy są tak dobre, że można je dostosować w każdej chwili. Na przykład "skok" z niewyjaśnionego zespołu niepowodzeń może być prostym sposobem: zacząć robić dobrze, tak samo, dla nieznajomych.

Przenieś więcej! Dzieci muszą się ruszać, skakać, salta. Graj z synem lub córką w grach na świeżym powietrzu, skacz z liną. Jest to konieczne dla dziecka i dla ciebie.

Daj pierwszeństwo prostemu jedzeniu. Przydatna naturalna żywność bez konserwantów i wzmacniaczy smaku: pieczone ziemniaki, kiszona kapusta, chleb zbożowy, pieczone mięso, suszone owoce, świeże warzywa i owoce. Zmień swoje nawyki żywieniowe na przydatne - a staniesz się zdrowszy.

Dbaj o pogodę w domu. Życzliwość w domu jest źródłem zdrowia rodziny: jest to niepodważalny fakt. Nie strawajcie swoich dzieci, nie upokarzajcie ich, nie denerwujcie się - to zabija ciało i niszczy duszę.

Zapisz się do naszego telegramu. być świadomym ważnych wiadomości o medycyniePowiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top