Jak pompować studnię po wierceniu - własnymi rękami

Ci, którzy wcześniej nie spotkali się z odwiertami, mogą pomyśleć, że przy instalacji rur proces się kończy, ale go nie było! Oprócz rozmieszczenia i podłączenia do systemu zaopatrzenia w wodę, konieczne jest również pompowanie studni, ponieważ z niej można najpierw wypompować tylko brudną wodę. Co to za procedura?Po co jest przepływ?

Oto przykład ilustrujący. Jeśli wykopiesz mały dół i wlejesz do niego wodę, co to będzie przypominać? Najwyraźniej nie basen z wodą pitną! Nawet po tym, jak woda się uspokoi, i tak nie będzie czysta, a na dnie będzie widać błoto i inne zanieczyszczenia.

Teraz wyobraź sobie, jaki rodzaj dna ma dno po przewierceniu, szczególnie jeśli zastosowano metodę płukania wstecznego, podczas której roztwór glinki jest dostarczany do studni w celu wzmocnienia jej ścianek. Chcesz wypić ten rodzaj wody? Oczywiście, że nie!

Jak pompować?

Jak pompować studnię po wierceniu - własnymi rękami
Mocna pompa zanurzeniowa

Zacznijmy od pytania: Czy studnia zrobiła studnię, czy shabashniki? Odpowiedź zależy od odpowiedzi, ponieważ w pierwszym przypadku ta usługa jest zawarta w warunkach umowy (jeśli z powodu ignorancji nie odmówisz jej). Odbywa się to za pomocą wydajnej zatapialnej pompy odśrodkowej, zdolnej do pompowania od 3 do 6 m³ / h wody zawierającej dużą ilość zanieczyszczeń. Taka pompa opada prawie na dno studni, a wszystkie śmieci wysysają potężny strumień ssący.

Jeśli są „zapisane” w pompowania zatrudniania shabashniks, których koszt jest niższy niż w przypadku profesjonalnych wiertarek, ale za nic i nie odpowiedzieć, trzeba pompować własną studnię. Aby to zrobić, musisz kupić niedrogą pompę domową.

Nie spiesz się, aby powiedzieć, że go nie potrzebujesz, ponieważ istnieje już import, specjalnie zakupiony do tych celów. Jakiego rodzaju wody będziemy pompować? Prawie bagno z piaskiem i różnymi śmieciami! Dlatego jeśli spieszysz się do zainstalowania swojej drogiej markowych pomp do pompowania, przygotuj się na pożegnanie, ponieważ po prostu nie jest ona przeznaczona do takich prac.

Powróćmy do taniej domowej pompy, która może nawet "przetrwać" do końca prania:  1. Podłącz do niej kabel ze stali nierdzewnej i opuść go na dno szybu.
  2. Następnie podnieś centymetry o 30-40 i zabezpiecz w tej pozycji. Teraz możesz go włączyć. Widząc, co poszło, woda sama się cieszy, że nie postawili drogiej pompy.
  3. W porządku dla „Little Boy” (lub „sączyć”) pełnił funkcję trzeba już go od czasu do czasu, aby wyciągnąć, a potem to możliwe, aby oczyścić sobie czystą wodę, a następnie ponownie obniżona do studni.

Pompa nie może znajdować się w tym samym położeniu. Powinny być powoli podnoszone i opuszczane o 4-6 cm, bez wykonywania gwałtownych ruchów. Ma to na celu zapewnienie, że piasek z korka zostanie uniesiony w częściach i nie uderzy w wąż.

Pompa powinna być obniżana stopniowo niżej, aby oczyścić dno studni z nadmiaru. Jeśli nagle woda przestanie płynąć z węża, prawdopodobnie pompa jest do bani. W takim przypadku musi być natychmiast odłączony od zasilania i wyciągnięty, a to bez podłączonego kabla nie będzie działało, ponieważ szlam zawiera wszystko, co się w nim znajduje.

Ile pompować?

Jak pompować studnię po wierceniu - własnymi rękami
Układ warstw wodonośnych

Stosunkowo płytka studnia, w której warstwa wodonośna składa się z piasku lub wapienia, może być przepompowywana w ciągu jednego dnia. Jeśli studnia jest głęboka, a warstwa wodonośna to "piaskowiec", pompowanie może trwać miesiąc! Jeśli tak, nie spiesz się, aby pomyśleć, że ta studnia się nie udała. Stopniowo płynie czysta woda, a taką studnię można wykorzystać do 50 lat.

Błędy, których należy unikać

Jak pompować studnię po wierceniu - własnymi rękami
Schemat podłączenia pompy

Ignorowanie niektórych pozornie elementarnych pytań może znacznie komplikować życie. Rozważmy niektóre z nich.

  • Pompa znajduje się blisko powierzchni wody. W tym przypadku będzie pompował tylko wodę, a osady gliniaste i piasek pozostaną w studni, stale zanieczyszczając wodę lub całkowicie odcinając dostęp.
  • Pompa znajduje się u dołu. W takim przypadku bardzo szybko zawiedzie, uderzy w zawieszenie lub po prostu "zakopie" w mule.
  • Nie podłączony do przewodu pompy. W takim przypadku nie będzie możliwe wyciągnięcie go, gdy utknie w ziemi.
  • Napompowana woda wylewa się w pobliżu studni. W takim przypadku woda ponownie wpłynie do studni, zmywając gliniane ściany wzmocnione gliną. To pompowanie może trwać w nieskończoność.

Jak radzić sobie z zamuleniem

Ważne jest, aby pamiętać, że studnia wymaga działań prewencyjnych. Jeśli zauważysz, że poziom wody spada podczas pracy pompy, musisz włączyć pompę na 2-3 godziny dziennie. Jeśli to też nie pomogło, a woda zaczęła słabo działać, trzeba ją zmyć z utworzonego mułu. Aby to zrobić, opuść wąż do odwiertu i nałóż na niego czystą wodę pod ciśnieniem. Musi to nastąpić, dopóki wszystkie osady denne nie wzrosną i nie wyjdą ze studni. Następnie ponownie trzeba pompować studnię. Tylko dlatego woda zawsze będzie czysta.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top