Jak pomóc dziecku przezwyciężyć zazdrość - edukacja i psychologia

  • Jak rozpoznać w dziecku oznaki zazdrości
    Jak pomóc dziecku przezwyciężyć zazdrość - edukacja i psychologia
  • Powody pojawienia się zazdrości: niska samoocena
  • Jak nie prowokować dziecięcej zazdrości i jak pomóc im przezwyciężyć
  • Czego nie robić, aby dziecko nie rosło

Zazdrość doświadczana jest przez wszystkich: dorosłych i dzieci. Jednak zazdrość o zazdrość jest inna. Jeśli ten warunek pojawia się od czasu do czasu, gdy osoba wątpi w jego zdolności lub czuje się niepewna, nie warto się martwić. Ale jeśli uczucie zazdrości zaczyna dominować nad innymi, może zasadniczo zepsuć życie.Twoje dziecko jest trochę zazdrosne. Jak to się określa?

Często dorosły nie może nawet przyjść do głowy, że jego dziecko jest pełne zazdrości - tak mały jest przedmiotem namiętności dziecka. Jednak nawet w najtrudniejszym wieku uczucie to może być nie tylko silne, ale także długie i co najważniejsze niszczące. Ważne jest, aby w porę zrozumieć, że Twoje dziecko jest zazdrosne o przyjaciela. Dziecinna zazdrość ma kilka pozorów.

Praktyczne działania. W gniewie, że nie ma takiej maszyny, dziecko może zepsuć czyjąś zabawkę lub złamać dziwną rzecz, za którą jego przyjaciel otrzymał pochwałę dorosłego.

Imitacja. Dziecko bardzo lubi tego, co ma jego przyjaciel, i zaczyna pytać rodziców o dokładnie to samo lub tworzy je w swojej wyobraźni i demonstruje swoim bliskim wymyślone działania przy jego użyciu.

Krytyka. Jest to próba zmniejszenia wartości przedmiotu zazdrości. "W jego zwycięstwie nie ma nic szczególnego", "Ta lalka nie jest piękna, mam setki razy lepiej w domu" - stwierdzenia typowe dla takiego zachowania.

Ignorowanie. Próba zabezpieczenia się przez stworzenie rzeczywistej odległości między nimi a pożądanym obiektem: dziecko nie chce bawić się z nim, jeśli przyjaciel oferuje i ogólnie próbuje komunikować się z innymi dziećmi, a nie z właścicielem przedmiotu zazdrości.

Maskowanie. Ta metoda jest wykorzystywana przez starsze dzieci, w wieku od 7 do 16 lat, przedszkolaki nie mogą sobie na to pozwolić. Trudniej rozpoznać taką zazdrość. Zazdrosny nie jest szczęśliwy dla przyjaciela, który odniósł sukces w czymś lub stał się właścicielem nowego gadżetu, ale z serca współczuje niepowodzeniu lub załamaniu pożądanej rzeczy.Źródła zazdrości

Co powoduje zazdrość? Na powierzchni oczywiście przedmiot (na przykład drogi gadżet) lub wydarzenie (na przykład interesująca podróż zagraniczna lub zwycięstwo w meczu), które jest w życiu rówieśnika, ale twoje dziecko tego nie robi. Zdrowa zazdrość jest ulotnym uczuciem, w którym radość dla przyjaciela jest mieszana i pragnienie powtórzenia swoich osiągnięć.

"Jeśli dziecko zazdrości przez długi czas, uparcie, boleśnie, to oczywiście nie jest w tabletce ani filiżance. Dziecko chce uwagi, aprobaty, szacunku i wreszcie miłości. Tak więc przewlekle zazdrośni ludzie prawie zawsze cierpią z powodu niskiej samooceny: dziecko uważa, że ​​jest najgorsze we wszystkim i wierzy, że upragniona nagroda naprawi sytuację w mgnieniu oka. Jednak ze względu na tę samą niską samoocenę, boi się zrobić coś, aby osiągnąć wysokie wyniki - uzyskuje się błędne koło.

Jeśli rodzice zauważyć, że ich dziecko jest pełen zawiści (choć w tej sytuacji to nie zdarza się często), zaczynają leczyć objawy, a nie przyczynę: nadużywanie dziecka niegodne uczucia i próbuje przynieść szczęście drogie zabawki. Problemy, które nie rozwiązuje, w końcu faktyczna miłość i uwaga nie stają się już. Aby poprawić w pewien sposób zepsutą relację między dzieckiem a rodzicem, potrzebujesz długiej pracy, zaleca się połączenie z nią psychologa.

Zazdrość, odejdź!

Inna sytuacja: rodzice nie pomagają dziecku przezwyciężyć zawiści, co więcej, wpajają mu to uczucie, dosłownie przyzwyczajając go do zazdrości wszystkiego i wszystkiego. Jeśli wierzysz, że w ogóle z dzieckiem wszystko w porządku, a on jest obcy niską samoocenę, ale nie wiem jak go nauczyć pravilono reagować na sukces innych ludzi, oto kilka przydatnych wskazówek.

Najbardziej poprawny jest osobisty przykład. Jeśli pozwolisz sobie mówić o swoich znajomych w negatywny sposób, wyrównać ich sukcesy i osiągnięcia, twoje dzieci będą absolutnie dokładnie zazdrosne.

Pomóż dziecku uświadomić sobie jego uczucia. Niech wie, że od czasu do czasu wszyscy są źli, źli lub zazdrośni i nie ma w tym nic wstydliwego. Rozpoznanie, że jesteś zazdrosny, jest drogą do pokonania tego destrukcyjnego uczucia.

Dobrą metodą zwalczania zazdrości jest ujawnienie osobistego potencjału dziecka. Im więcej robi swojego ulubionego biznesu, tym bardziej odnosi sukcesy i tym mniej powodów do zazdrości pozostaje.

Pokaż, na co zazdrość może prowadzić - na przykładzie postaci z książek lub kreskówek.

Chwal dziecko, podkreśl jego mocne i mocne strony, zwracaj uwagę, a nie zwycięstwa, nawet małe. Pomoże to rozwinąć pozytywne nastawienie do innych - dobre szczepienie przeciwko zazdrości!

Pamiętaj! Aby dziecko nie stało się zazdrosne, nigdy nie powinno się wykonywać następujących czynności:

Nie porównuj go z nikim. Prowadzi to do tego, że dziecko zaczyna nieustannie patrzeć na innych i oceniać ich pozycję na skali sukcesu.

Nie róbcie z kultowych rzeczy. Natychmiastowe kupowanie tego samego produktu, co innych dzieci, doprowadzi do zwiększenia żądań dziecka, a zazdrość nie zniknie nigdzie.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top