Jak pisać "dvoechnik"

§ 91. W słowach uformowanych z zasad na h, k, q. Przed rozszerzeniami wychodząc ze spółgłoski n (przyrostki -N, -nik, -nits-) pisze się godz., co odpowiada w większości przypadków w wymowie godzin dźwiękowych, np. piec, piec (na piekarnik), sprzątanie (sprzątanie), kolorowe (farby), źródło (źródła), piasek (piasek), woliera (drób), koniec (koniec). Jednak w niektórych takich słowach litera h odpowiada zwykle wymowie dźwięku w. Należą do nich: piekarnia,


piekarnia (n.), piekarz (z rolki); żmija (sumator); musztarda, musztarda (musztarda); impreza panieńska (dziewczynka); kromka (sztuka); taca, taca (taca); mleczarz, drozd (mleko); oczny, ochechnik (okulary); pieprz (pieprz, tylko w połączeniu pieprzu pieprzowego); północ, północ (północ); unported (koszule); pranie, pranie (n.) (praczka); błahostka (drobiazg); świecznik (świeca); serce (serce, tylko w połączeniu nazwy serca i serca w znaczeniu "rzeczy ubogich"); ptaszarnia, ptaszarnia (szpak); nudne, nudne (znudzenie, znudzenie); kaptur (czapka, tylko w kombinacjach dochodzi do analizy kaptura, znajomość węża); smażone jajka (jajko); dvoechnik, trehchnik, chetverochnik, fierer (dwa, trzy, cztery, pięć). To samo w słowie oczywiście, z pochodzenia związane z końcem słowa, a w wyrazie celowo.Jest napisany ch. I zwykle jest również napisane: przed n - w żeńskich patronimikach, takich jak Savvichna, Nikitichna, Ilinichna, Kuzminichna; przed m - w słowie, że w pochodnych nic i pochet (ale w czymś i nieistotne wymawia się h).

W kilku słowach wywodzi się od podstaw na k. Przed przyrostkiem n zapisuje się nie tylko w, ale również literę w. gorodoshny, gorodoshnik (z małych miasteczek), głupi (głupi), przypadkowy, rajeshnik (rajok). To samo w słowach ręcznik, podwójny handlarz, skrupulatny, w którym sufiks w nowoczesnym języku nie wyróżnia się i dla zabawy (choć celowo). Kombinacja utworów napisana jest w cząstce "niezupełnie", aw przysłówku "nishto" całkiem dobrze; słusznie ", przez pochodzenie związane z tym słowem.

Uwaga 1. Kombinacja shn jest regularnie zapisywana: 1) przed przyrostkami zaczynającymi się od n. w słowach utworzonych ze słów o podstawie na x. np. skropiony (ze złota ha), wybredny (wrzawa), orzechowy; 2) przyrostki -shn (TH) -shnik są połączone nieodmiennych rzeczownika w samogłoski, na przykład. lotushny, lotushni do (z lotto), cine. kinematograf, dominoeshny, dominošnik; 3) -shny przymiotniki, przysłówki utworzone od: wczoraj, jutro, w obecnym, zwykłym, prąd, tamoshny, prąd, stare (patrz § 56) ..

Uwaga 2. Napisano n. i zazwyczaj jest napisane w słowie pomocnika (z pomocy). Słowo "całonocna" (z nocy jest słowiańską formą słowa "noc") jest również napisane literą "n", chociaż można ją wymówić w.

Nie znalazłeś tego, czego szukałeś?
Zajrzyj do innych książek referencyjnych!


Pobierz.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top