Jak oszukać naiwnych projektantów - - deaction

1. "Wykonuj te prace ze zniżką (lub za darmo), a my zwrócimy ci je przy następnym zamówieniu"

Żaden szanujący się człowiek biznesu nie da swojej pracy za darmo i nie spędza czasu w nadziei, że w przyszłości otrzyma odszkodowanie. Cóż, wyobraźmy sobie, że jakiś hydraulik powiedział do kogo masz zaproponować następujące: "Chodź, ustaw bezpłatny zlew, a następnym razem, kiedy będę potrzebować zlewu, zwrócę ci pieniądze". Roześmiałby się na twojej twarzy! Ponadto, najprawdopodobniej, jeśli chodzi o poważny projekt, po prostu nie zostaniesz skierowany.2. "Nigdy nie płacimy ani grosza, dopóki nie zobaczymy ostatecznej wersji"

Wygląda jak prawda, chyba że jest to próba pozostawienia luki w celu "rzucenia" ci płatności. Prawie każdy profesjonalista prosi o wpłacenie depozytu lub opłacenie pracy etapami, z wyjątkiem tylko najmniejszych projektów. Po nawiązaniu silnej relacji biznesowej możesz wypracować z klientem inną regułę płatności. Ale nowy klient nie ma prawa wymagać od ciebie, nie płacąc więcej niż początkowe spotkanie i być może kilka wstępnych projektów!

3. "Zrób to dla nas, a cały świat będzie wiedział o tobie!" I rozkręcą się na ciebie rozkazy! "

Nonsens. Spróbuj powiedzieć hydraulikowi: "Zainstaluj to zlewozmywak ode mnie, mój przyjaciel to zobaczy, a będziesz miał dużo zamówień!". Nasz przyjaciel, hydraulik, odpowiedziałby: "Czy chcesz powiedzieć, że nawet jeśli dobrze wykonuję swoją pracę, muszę zrobić to za darmo, aby to było zauważone?" Poza tym facet prawdopodobnie zacznie się popisywać wszystkim przeciwnie i przekrojem, że taka praca jest warta zwykle ХХХ dolarów, a on, taki świetny biznesmen, dostał go za darmo! Jeśli ktoś zadzwoni, to tylko w nadziei na taką samą lub jeszcze lepszą ofertę.

4. Patrząc na szkice lub szkice: "Cóż, nie jesteśmy pewni, czy chcemy z tobą pracować, ale zostaw swoje materiały z nami, abym mógł omówić je z moim partnerem, inwestorem, żoną, księdzem"

Możesz mieć pewność, że piętnaście minut po odejściu zadzwoni do innych projektantów z gotowymi szkicami i zapyta ich o ceny. Gdy zadzwonisz ponownie, zostaniesz poinformowany, że twoje ceny są zbyt wysokie, więc ta praca zostanie wykonana przez studio "Horns and Hoofs". Co jest tak zaskakujące, że dali niższą cenę? Uratowałeś im kilka godzin konsultacji, na które nie mieli odwagi zapłacić! Dopóki nie zgodzisz się na ofertę, nie zostawiaj NICZEGO w biurze klienta.5. "Cóż, nie anulowaliśmy zamówienia, ale po prostu je przenieśliśmy. Zaczekaj trochę, będziemy kontynuować za miesiąc - inny "

M-m, najprawdopodobniej - nie. Jeśli coś przed tym trzeba było zrobić pilnie, a teraz - nie, najprawdopodobniej sprawa została utracona. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wystawienie rachunku za pracę wykonaną w danym momencie, a następnie spokojnie obserwuj, co się stanie! W przeciwnym razie zadzwonisz za dwa miesiące i okaże się, że ktoś inny był zaangażowany w twoją pracę przez długi czas. I czy wiesz, co się stanie? Nawet cię nie rozpoznają ...

6. "Umowa? Co za pieprzony kontrakt! Jesteśmy przyjaciółmi ... "

Tak, oczywiście przyjaciele, ale dopóki coś nie pójdzie źle lub zostanie źle zrozumiane. A potem staniesz się "dziwakiem w garniturze", a ja zmienię się w "projektanta szarpnięcia". Tak więc umowa jest ważnym szczegółem. Cóż, jeśli ci tylko nie zależy - zapłacą ci, czy nie. Każdy szanujący się przedsiębiorca naprawia swoje relacje na papierze, tak jak ty.

7. "Wyślij mi rachunek po wydrukowaniu pracy"

Po co czekać na ten termin, który nie ma nic wspólnego z biznesem? Wykonałeś swoją pracę, prawda? Jesteś uczciwym człowiekiem, prawda? Dlaczego przywiązujesz się do tej daty? Po oddaniu pracy i zaakceptowaniu, wystaw mu rachunek. To zdanie może być tylko taktyką opóźniania płatności. Jeśli facet czeka na wydrukowanie pracy i zgadzasz się na dokonanie niezbędnych zmian, może po prostu zapomnieć o tobie i nie zapłacić za pracę przy wprowadzaniu zmian.

8. "Ostatni raz, gdy zostaliśmy stworzeni za ХХХ dolarów"

Co z tego? Gdyby zrobili to dobrze po raz ostatni, czy teraz by z tobą rozmawiali? A ile poprzedni wykonawca od nich wziął, nie ma z tobą nic wspólnego. Ludzie, którzy zajmują zbyt mało czasu w swoim czasie, wypadają z biznesu (albo są zrujnowani, albo po prostu zmieniają swój zawód), a ktoś powinien zająć ich miejsce. Daj nam uczciwą cenę i trzymaj się tego.

9. "Możemy przydzielić tylko XXX dolarów i punkt"

To niesamowite, prawda? Ten facet prawdopodobnie kupi samochód, dokładnie wie, ile będzie musiał wydać, nawet bez patrzenia na towary, a nie chodzenia po rynku. Jest wątpliwe. Pewna ilość pracy kosztuje pewną ilość pieniędzy. Jeśli mają mniej pieniędzy, wykonuj mniej pracy (jeśli możesz), a tym samym nadal otrzymuj zamówienie. Upewnij się jednak, że klient rozumie, że wykonasz mniej pracy, ponieważ otrzymali mniej pieniędzy, niż oczekiwali. Daj im mniej możliwości wyboru, zrób coś w prosty sposób, wyślij je do pracy innej firmie.

10. "Mamy teraz problemy z finansami. Przekaż nam wyniki swojej pracy, otrzymamy pieniądze, a my zwrócimy ci pieniądze "

Cóż, jak! Ale tylko wtedy, gdy pojawią się pieniądze, możesz być pewien, że w kolejce do rozliczenia będziesz na samym końcu. Kiedy ktoś osiąga taką pozycję, że przyznaje, że ma problemy, oznacza to, że sprawy są dla nich gorsze, niż próbują pokazać. Ale nawet w najlepszym razie jesteś bankiem? Czy jesteś na tyle kompetentny, aby dowiedzieć się, czy finansiści kłamią? Jeśli firma osiągnęła taki punkt, że nie może uzyskać pożyczki od żadnej instytucji kredytowej lub banku, jaki jest sens przedłużenia jej pożyczki? Jeśli grasz w szlachetność, na pewno przegrasz. Ale jeśli naprawdę pozwalasz im ciągnąć do końca, to przynajmniej potrzebujesz dodatkowych pieniędzy na twoje oczekiwanie. Banki pobierają odsetki za pożyczkę, powinieneś zrobić to samo. Może z tobą i oni zajmują się właśnie tym: uzyskaj w rzeczywistości pożyczkę nieoprocentowaną, zamiast płacić odsetki w banku. Nie marnuj swoich pieniędzy.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top