Jak określić dopuszczalne zużycie tarczy hamulcowej lub bębna

Najważniejsze jest to, że kwestia dopuszczalnego zużycia tarcz hamulcowych powstała sama. Wszyscy doskonale rozumieją, że samochód powinien się poruszać, dlatego wszystkie systemy samochodowe muszą być serwisowane i naprawiane w tym czasie: sprawdź stan amortyzatorów, biegu, silnika i uzupełnij olej silnikowy.Jak określić dopuszczalne zużycie tarczy hamulcowej lub bębna

Ale samochód nie powinien się tylko poruszać. Musisz być pewny, że podczas ruchu możesz skutecznie i na czas hamować. Podstawowym zadaniem jest terminowa konserwacja, naprawa i diagnostyka układu hamulcowego.

Tarcze hamulcowe nie stanowią wyjątku. Prawie najważniejszym wskaźnikiem skuteczności układu hamulcowego jest żywotność klocków hamulcowych i tarcz hamulcowych.

Pomiar grubości tarczy hamulcowej

Tarcze hamulcowe to te części, które działają w zwiększonym zakresie wpływów mechanicznych, dlatego są wykonane z dość mocnych materiałów. Ale pomimo mocnych materiałów tarcze hamulcowe są najbardziej wrażliwą częścią układu hamulcowego. Tarcze hamulcowe mogą zostać uszkodzone mechanicznie za pomocą klocków hamulcowych.

Aby zwiększyć zużycie hamulca, dyskoteka może wpływać na mały obszar kontaktu z klockami hamulcowymi. Powierzchnia kontaktu powinna być dość wysoka, więc tarcze hamulcowe szybko się zużywają.

Jak określić dopuszczalne zużycie tarczy hamulcowej lub bębna

Sama tarcza hamulcowa odpowie na pytanie o zużycie tarcz hamulcowych. Dokładna liczba w latach eksploatacji lub kilometrów przebiegu nie jest. Kwestia, ile tarcz hamulcowych może być użyte, jest nieprawidłowa.Producenci dostarczyli taką opcję. Grubość tarczy jest wskazana na powierzchni czołowej tarczy hamulcowej. Ale to tylko wtedy, gdy dysk został wyprodukowany zgodnie z międzynarodowymi standardami. Kierowcy są zainteresowani 2 cyframi: początkową grubość dysku i minimalną grubość, na której producent przestaje być odpowiedzialny za działanie dysku.

Dyski należy systematycznie diagnozować, aby nie przeszkadzały kierowcy w prowadzeniu - tarcza hamulcowa może pęknąć, rozpaść się na kawałki. Wystarczy 5 minut, aby zmierzyć grubość tarczy hamulcowej.

Pomiar grubości bębna hamulcowego

Do zdiagnozowania układu hamulcowego można zastosować następującą metodę:

    metoda pomiaru. Oznacza to pomiar grubości tarcz hamulcowych. Wynika to z faktu, że tarcza hamulcowa jest nierównomiernie zużyta. Jeśli grubość tarczy zbliża się do minimum, warto rozważyć rowek tarcz i wymianę klocków hamulcowych;
    metodą wizualną jest kontrola dysków. Za pomocą dotyku można określić żetony, pęknięcia, klapki i rozwój płyty. To nie zajmuje dużo czasu, ale pomoże określić, czy istnieje potrzeba zmiany dysków;
    ostatnia metoda jest dynamiczna. Podczas ruchu możesz poczuć wibracje pedału hamulca i kierownicy, usłyszeć grzechotkę. Ale lepiej nie doprowadzać tarcz hamulcowych do takiego stanu.

Jeśli przejdziesz od diagnozy tarczy hamulcowej, możesz zdecydować, co zrobić z dyskami. Nie ma zbyt wielu opcji: wymienić tarcze hamulcowe lub zrobić nudne.

Jak określić dopuszczalne zużycie tarczy hamulcowej lub bębna

Tarcze hamulcowe, takie jak amortyzatory czy klocki hamulcowe, są parami, więc tarcze są zmieniane jednocześnie na osi pojazdu.

Nie próbuj zwiększać żywotności, instalując parę klocków hamulcowych. Zrób to tak, aby tłok cylindra roboczego hamulca nie przewrócił się. Rezultaty takich działań mogą być nieprzewidywalne.

    Klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe muszą być zakupione w certyfikowanych punktach sprzedaży, ponieważ będą gwarantowane. Hamulce - jest to system samochodowy, w którym nie trzeba oszczędzać.
    Ważne jest, aby kontrolować swój styl jazdy. Jeśli hamujesz w sposób ciągły podczas przyspieszania, klocki i tarcze hamulcowe szybko się zużyją.

Skutkiem zaniedbania stanu układu hamulcowego i grubości tarcz hamulcowych może być uszkodzenie cylindrów roboczych.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top