Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, zaszyfrowany bitlocker, białe okna

Jednym z najpopularniejszych sposobów ochrony danych użytkownika jest szyfrowanie dysku za pomocą komponentu systemu BitLocker. To poręczne narzędzie może być używane zarówno do ochrony danych przechowywanych na nośnikach użytkownika i nośnikach wymiennych, jak i do ochrony samego systemu operacyjnego przed nieautoryzowanym dostępem.

Jednak nie należy zapominać, że używanie funkcji BitLocker może również stać się źródłem dodatkowych problemów.

Oprócz samego narzędzia wymagany jest przynajmniej jeden z trzech elementów zabezpieczających BitLocker, a mianowicie hasło odzyskiwania, klucz odzyskiwania lub klucz uruchomienia systemu (w przypadku szyfrowania partycji systemowej). Ponadto, ponieważ odzyskiwanie danych z uszkodzonej partycji będzie wykonywane na innym dysku, jego rozmiar musi być przynajmniej 1,5 raza większy. Więc zaczynajmy. Uruchom wiersz polecenia jako administrator i uruchom następujące polecenie:repair-bde D: Y: -pw -Force

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, zaszyfrowany bitlocker, białe okna

W tym przypadku D jest zaszyfrowanym medium, a Y jest medium, na którym będą zapisywane odszyfrowane dane. Po wykonaniu polecenia zostaniesz poproszony o podanie hasła, aby odblokować zaszyfrowany wolumin, ten sam, którego używasz do uzyskania dostępu do dysku w trybie normalnym.

Za pomocą klucza odzyskiwania można odszyfrować zaszyfrowany dysk funkcji BitLocker. Do tych celów potrzebny będzie również wiersz poleceń działający z uprawnieniami administratora. Sam klucz odzyskiwania to unikalna sekwencja czterdziestu ośmiu znaków. Jest generowany automatycznie po utworzeniu zaszyfrowanego woluminu. Aby przywrócić dane za pomocą klucza, użyj tego samego narzędzia repair-bde.exe. z tą różnicą, że tym razem składnia polecenia będzie nieco inna:

repair-bde D: Y: -rp 285197-424479-403678-461395-148819-225489-633336-675818 -Force

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, zaszyfrowany bitlocker, białe okna

Długa liczba to tylko klucz do odzyskania. Wszyscy to będą mieć. Jeśli masz do czynienia z zaszyfrowaną partycją systemową, do jej przywrócenia wymagane jest następujące polecenie:

repair-bde C: U: -rk I: 65FK654R-GJ53-7456-9754-874G74H563.BEK -Force

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, zaszyfrowany bitlocker, białe okna

Plik z rozszerzeniem BEK jest kluczem startowym systemu, który jest przechowywany w ukrytej formie na dysku flash USB lub innym urządzeniu wymiennym. Po zakończeniu procedury konieczne będzie sprawdzenie objętości, do której skopiowano odszyfrowane dane. Aby to zrobić, natychmiast w konsoli uruchom komendę Chkdsk z parametrem fix.

Obie te metody odzyskiwania działają i można ich użyć do przywracania danych w systemach operacyjnych Windows 7, 8 i nowszych. W przypadku, gdy danych nie można odzyskać za pomocą takich metod, można spróbować utworzyć kopię sektorową uszkodzonego nośnika, a następnie powtórzyć całą procedurę najpierw, ale już na odebranej kopii. Przy okazji możesz użyć narzędzia DDRescue lub podobnego programu do jego utworzenia. I więcej. Obie powyższe metody powinny być używane tylko wtedy, gdy zaszyfrowanego dysku nie można odblokować przy użyciu standardowych metod.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top