Jak najlepiej umieścić telewizor

Soczyste kolory i drobne szczegóły obrazu będą wyraźnie widoczne na ekranie telewizora, jeśli zostaną właściwie skonfigurowane i prawidłowo umieszczone. Porozmawiamy o podstawowych zasadach, które powinny być przestrzegane podczas instalacji telewizora.Jeśli siedzisz zbyt daleko od telewizora, po prostu nie możesz odróżnić drobnych szczegółów obrazu, takich jak krople rosy czy ziarenka piasku, a obraz jako całość wyda ci się mały. Ponadto otoczenie pokoju, które zobaczysz z bocznym widzeniem, nie pozwoli ci całkowicie zanurzyć się w tym, co dzieje się na ekranie. Z drugiej strony, jeśli siedzisz zbyt blisko, to piksele tworzące obraz będą bardzo dobrze odróżnialne, a obraz utraci jednolitość. Idealnie powinieneś znajdować się na odległość, aby nie zauważyć pojedynczych pikseli, ale dobrze jest odróżnić najmniejsze szczegóły w kadrze. Pokażemy Ci, jak poprawnie obliczyć odległość i na jakie niuanse warto zwrócić uwagę.

Wybór odległości między widzem a ekranem telewizora zależy od wielu czynników, w tym od twoich indywidualnych cech. Obliczając odległość, należy najpierw wziąć pod uwagę rozmiar pikseli, przekątną telewizora (zwykle im większy rozmiar ekranu, tym większe są piksele) i ostrość obrazu. Im więcej pikseli lub im lepiej widać, tym dalej od ekranu należy ustawić kanapę lub krzesło. Maksymalna odległość nie powinna jednak przekraczać trzech przekątnych ekranu.Sposoby instalacji telewizora

Telewizor może być przymocowany do ściany (jeśli jest wyposażony w otwory montażowe VESA z tyłu obudowy) lub zainstalowany na dostarczonej podstawce. Należy pamiętać, że środek ekranu urządzenia powinien znajdować się na poziomie wzroku widza. Dla osoby dorosłej siedzącej na krześle osoby ta wysokość wynosi 1-1,5 m od podłogi.

Łatwiejszy jest drugi. W takim przypadku wystarczy kupić szafkę nocną o odpowiedniej wysokości. Aby umieścić telewizor na ścianie, potrzebujesz specjalnej płyty montażowej lub wspornika - te akcesoria nie są zawarte w pakiecie i są kupowane za dodatkową opłatą. Telewizor jest przykręcony do ściany "ciasno" i nie można go przesunąć ani zmienić kąta nachylenia ani obrotu bez jego zdejmowania. Jeśli kupisz wspornik obrotowy (będzie to kosztować więcej), w zależności od jego rodzaju, możesz zmieniać położenie ekranu w przestrzeni na różne sposoby. Ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli planujesz umieścić telewizor w dużym pokoju. Nie zapomnij upewnić się, że wybrany wspornik lub płyta montażowa została zaprojektowana pod kątem ciężaru telewizora, ponieważ niektóre modele z dużymi ekranami mają więcej niż 25 kg.

Miłośnicy oglądający telewizję w całkowitej ciemności powinni pamiętać, że ostry kontrast między tą sytuacją a jasnym ekranem nie przynosi korzyści oczom. Włącz wyciszone światło lub system podświetlania, jeśli Twoje urządzenie jest z nim wyposażone (na przykład Ambilight firmy Philips). W tym drugim przypadku bardzo pożądane jest zainstalowanie telewizora przy ścianie o szarym kolorze w odległości maksymalnie 25 cm od niego.

Upewnij się, że w pobliżu ekranu nie ma grzejników ani źródeł silnego promieniowania elektromagnetycznego. Ten ostatni może powodować różne zakłócenia podczas wyświetlania obrazu. Pozostaw co najmniej 10 cm wolnego miejsca wokół telewizora, aby zapewnić wentylację i upewnij się, że zasłony i inne przedmioty nie zasłaniają otworów wentylacyjnych.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top