Jak i kiedy fotografować w trybie priorytetu migawki

Jak i kiedy fotografować w trybie priorytetu migawki
  • Jak robić zdjęcia
  • Jak zostać fotografem
  • O soczewkach

Każdy początkujący fotograf prędzej czy później pamięta o istnieniu tego trybu w swojej lustrzance cyfrowej. Jednak tutaj jest jak go używać w sposób niejasny i nie zawsze jest jasne z instrukcji. Nie, no cóż, to jasne, mówią, użyteczne podczas strzelania do sportu i bla bla bla.Szczerze próbowałem strzelać sportami w trybie priorytetu migawki, ale bardzo szybko splunąłem i "skręciłem" mój Pentax w znany i rodzimy priorytet przepony.

Priorytet ekspozycji nie był dla mnie niczym szczególnym, w tym momencie się nie poddawał, a pierwszeństwo przysłony pozwoliło mi dostosować głębię ostrości, co jest dla mnie bardzo ważne.

Byłem zainteresowany, jednym z głównych trybów półautomatycznych i nagle nie nadawałem się do użytku. Tak, nie może być.

Wkrótce miałem okazję sfotografować Katedrę Chrystusa Zbawiciela z obrzydliwą pogodą. Ekspozycja była dość wysoka, dodatkowo ręce trzęsły się z zimna, ponieważ do tego czasu byłem już całkiem zimny. Rzadcy przechodnie dodawali pochmurne sylwetki na ramie, a ja nie chciałem umieścić mojej lustrzanki na mokrym parapecie. Pomimo całej wodoodporności mojej lustrzanki, wolę nie ryzykować.

A potem przyszło mi do głowy: w tym miejscu potrzebny jest priorytet starzenia się. Oto, jakiego rodzaju strzelanie sportowe można omówić w instrukcji obsługi aparatu. Chodziło o to, aby zamrozić ruch w ramce.

Jak i kiedy fotografować w trybie priorytetu migawkiZasada jedności podzielona przez długość ogniskowej

Przemyślany czytelnik zapyta tutaj o całkowicie uzasadnione pytanie: jak ustalić, jaki rodzaj przymusu zastosować ?!

Początkujący fotografowie i osoby, które uważają się za osoby, mogą kierować się prostą zasadą, która mówi, że minimalna ekspozycja dla konkretnej soczewki jest podzielona przez długość ogniskowej.

Ponieważ twój posłuszny sługa używa soczewek wieloryba o długości 18-55 mm, czas otwarcia migawki powinien wynosić 1/50 sekundy. Znając możliwości mojego aparatu, wolałem umieścić 1/30 sekundy i zrobiłem kilka klatek.

Wyciągam wniosek, aby w końcu zrozumieć podstawowe zastosowanie fotografii w priorytecie ekspozycji:

Podczas fotografowania w warunkach słabego oświetlenia warto robić zdjęcia z priorytetem migawki. To da ci mniej lub bardziej ostre zdjęcia. Wadą może być płytka głębia ostrości, która zostanie określona przez parametry techniczne kamery, soczewki i twardość dłoni.

Rozszyfruję ostatnie zdanie na temat parametrów technicznych lustrzanki.

Mój aparat Pentax ma stabilizację obrazu, chociaż inni producenci aparatów wytrzymują stabilizację na obiektywie. Ale teraz nie o to chodzi.

Dzięki stabilizacji obrazu wiem, że mogę pominąć czas otwarcia migawki niższy niż przy użyciu reguły "jednostki odległości ogniskowej". Dzięki mojemu zawodzie inżyniera i pracy z narzędziami mam wystarczająco dużo solidnych rąk, aby jeszcze bardziej zwiększyć szybkość migawki aparatu.

W rezultacie: mogę fotografować z czasem otwarcia migawki wynoszącym 1/4 sekundy, biorąc pod uwagę późniejszą redukcję obrazu. \ m /

Co to daje mi podczas fotografowania z priorytetowymi czasami otwarcia migawki!?

To pozwala mi ustawić czas migawki na 1/4 sekundy, a mój DSLR automatycznie ustawi wartość przysłony, która jest mi potrzebna dla wymaganej głębi ostrości.

W przypadku użycia tej reguły dosłownie, musiałbym ustawić czas otwarcia migawki na 1/50 sekundy, różnica byłaby większa niż 12 razy, a aparat nabrałby bardzo małą wartość przysłony. Najprawdopodobniej minimalne dopuszczalne dla mojego obiektywu, czyli 3,5.

Co chcę powiedzieć na ten temat?!

Konieczne jest zrozumienie, w jakich warunkach lepiej jest użyć trybu priorytetu ekspozycji. W warunkach zmierzchu, tylko słabe oświetlenie lub gdy konieczne jest "zamrożenie" ramy, w której jest poza konkursem, naturalnie w trybach półautomatycznych.

Musisz zrozumieć i wiedzieć, na jakim poziomie samokontroli możesz sobie pozwolić, według własnego uznania:

  • Dane fizyczne
  • Dzięki parametrom technicznym Twojego DSLR
  • W artystycznym designie a la płynąca woda, spadające krople itp

Naturalnie, w obecności statywu i strzelania nieruchomymi przedmiotami, priorytet migawki jest bardziej potrzebny już dla artystycznych efektów fotografowania a-la płynącej wody lub ruchu gwiazd.Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top