Jak dbać o begonię, właściwe sadzenie i rozmnażanie

W ostatnich latach kwiat begonii stał się bardziej popularny wśród ogrodników jako roczny kwiat. Różnorodność nasion tej kultury jest świetna. Jest to ciągle kwitnąca begonia, hybryda, ampel, bulwiasta ... Kolorowe kwiaty o różnych odcieniach ozdobią Twój ogród od początku lata do późnej jesieni. Reprodukcja begonii odbywa się przez nasiona, sadzonki, nawet liście i podział bulw. Wysiewanie begonii z nasionami jest najczęstszym procesem. W tym artykule rozważymy dwa ważne pytania, które ogrodnicy zadają: Jak wyhodować begonię z nasion i jak dbać o begonie.Warunki siewu nasion begonii

Wysiew nasion w ziemi

Jak dbać o begonię, właściwe sadzenie i rozmnażanie
Rosnąca begonia z nasion nie stwarza szczególnych trudności. Więc kupiłeś nasiona. Nasiona są zwykle małe lub mają postać drażetki. Można wysiewać w zwykłej glebie lub w tabletkach torfowych. Jeśli zdecydujesz się posadzić na zakupionym terenie, musisz kupić jednorazowe plastikowe pojemniki, wlać w nie ziemię, zagęścić ją, aby nasiona nie wpadły w pęknięcia ziemi. Rozlać ziemię ciepłą wodą. Dodaję wodę Fitosporin do wody w celu zapobiegania chorobie na ziemi. Natychmiast wylej nasiona na ciepłą ziemię i zamknij pojemnik przezroczystą pokrywką lub tylko polietylenem, aby utrzymać wilgoć. Jeśli masz nasiona w postaci drażetki, musisz je namoczyć wodą, aby kiełki pojawiały się szybciej.

Wysiew nasion w torfowych pigułkach

Umieść tabletki w szklarni, wlej do niej ciepłą wodę. Tabletki wchłaniające wodę będą pęcznieć i wzrastać

Jak dbać o begonię, właściwe sadzenie i rozmnażanie
wysokość. Ostrożnie za pomocą wykałaczki rozprowadź nasiona lub drażetki na powierzchni tabletek. Jeśli tablet jest duży, możesz umieścić kilka nieładów. Od góry delikatnie posyp nasiona wodą z małego opryskiwacza lub upuść je z pipety. Nasiona begonii są bardzo małe, więc nie pokrywamy ich ziemią. Zamknij szklarnię za pomocą przezroczystej pokrywy. Nie zapomnij podpisać wszystkich swoich upraw, ocen i daty.

Przy wczesnym zasiewie twoje pędy wymagają oświetlenia, więc umieść pojemnik lub szklarnię pod światłem na stojaku. I rozjaśnisz 12-14 godzin dziennie. Uważaj, aby nasiona nie wyschły, pod lampami to się dzieje szybko, spryskuj je okresowo. Tak więc do kiełkowania nasion potrzebna jest wysoka wilgotność i temperatura 23-25 ​​stopni. Granulki nie zasypiają, ponieważ potrzebują światła do kiełkowania.

Begonia z nasion rośnie bardzo powoli, zwłaszcza po raz pierwszy. Pierwsze pędy powinny pojawić się w 7-15 dni. Zależy to od świeżości nasion i stanu ich konserwacji. Nie zapomnij o sesjach powietrznych rano i wieczorem i spryskaj ziemię lub tabletki podczas wysychania. Tygodnie po dwóch lub trzech po kiełkowaniu nasion, możesz zacząć je karmić. W tym celu dodać do preparatów wodnych, takich jak Energen, HB-101 (2 krople na pół litra wody). Kiedy nasiona begonii zaczynają rosnąć i mają rozmiar 3-4 mm, można usunąć folię i pokrywę szklarni. Pędy begonii można przesuwać wykałaczką na ziemi, ponieważ bardzo lubią te ruchy i rosną z tego nieco szybciej.

Sadzonki pikonowania

Jak dbać o begonię, właściwe sadzenie i rozmnażanie
Begonia nurkowa, gdy liście będą miały 1 cm średnicy, zwykle w 7-8 tygodni, zrzucając glebę przed Radifarm (w celu rozwoju systemu korzeniowego). Nurkujemy sadzonki jeden po drugim w oddzielne małe kubki. Sadzonki begonii są bardzo małe i delikatne, więc ostrożnie weź siewkę pincetą i umieść ją w ziemi, nie uszkadzając korzeni. Dni po 10, kiedy sadzonka już się zakorzeniła, możesz zacząć podawać nawozy dla sadzonek. Gdy będziesz rosnąć, przeprowadź begonię do większej filiżanki lub kasety. Im bardziej przeszczepisz begonia w dzieciństwie, tym lepiej się rozwija.Begonia ląduje na stałym miejscu

Po groźbie ostatnich mrozów można sadzić sadzonki begonii na lato

Jak dbać o begonię, właściwe sadzenie i rozmnażanie
stałe miejsce. Będą to albo kwietniki, albo donice uliczne. Ale pamiętaj, że nie wszystkie rodzaje begonii kochają jasne słońce. Zastanówmy się, jak przeszczepić begonię na stałe miejsce. Na podłożu skalnym zazwyczaj begonia jest obsadzona kwitnącą rośliną. W tym celu dodaj proszek do pieczenia i odrobinę humusu na ziemię. Sadzenie begonii odbywa się w odległości nie większej niż 15 centymetrów od siebie. Rośliny zasadzone w lecie zamkną się razem, a kwietnik będzie wyglądał jak pojedyncza całość. Begonia zawsze kwitnie i troska o nią nie zajmuje dużo czasu. To tylko szybkie podlewanie i karmienie.

Uprawa kwiatów w doniczkach jest obecnie szeroko rozpowszechniona. Zwykle sadzą hybrydową i bulwiastą begonię. Przesadzanie begonii w doniczkach nie będzie trudne. Rozsyp dobrze sadzonkę w kasecie lub szklance. Na dnie doniczki napełnij spust, aby uzyskać nadmiar wody, jeśli twoje doniczki są narażone na deszcz. Napełnij ziemię i upuść kilka sadzonek. Wszystkie begonie mają bardzo mały system korzeniowy, można je sadzić w płytkim, szerokim pojemniku. Jeśli masz głębokie garnki, wystarczy 20 cm górnej dobrej gleby, a resztę można pokryć piaskiem, przeplatanym pianą lub kamieniami, złej glebie. Przez kilka dni połóż garnki w cieniu na aklimatyzację, w przeciwnym razie, natychmiast gasnąc w jasnym słońcu, kwiaty zaczną więdnąć. Dbanie o begonie w doniczkach to regularne podlewanie i karmienie.

Odmiany Ampel są zwykle sadzone w wiszących doniczkach i koszach. Mogą bardzo szybko więdnąć glebę, więc regularnie podlewaj rośliny. Jeśli gleba wyschnie, system korzeniowy umrze. Sadzenie i dbanie o begonię w wiszących koszach jest takie samo jak w wazonach.

Na koniec artykułu postarajmy się krótko odpowiedzieć na twoje pytania.

  1. Dlaczego begonia nie kwitnie, co powinienem zrobić?

- Być może przekarmiłeś go nawozami azotowymi. Powinien być zasilany nawozami mineralnymi dla roślin kwitnących z mikroelementami.

  1. Dlaczego begonia wysusza liście na krawędziach?

- to nie choroba, tylko dlatego, że reaguje na suchość powietrza. Krawędź liścia zaczyna wysychać jako pierwsza. Dostosuj nawadnianie i użyźnij złożonego nawozu. Ogólnie rzecz biorąc, dlaczego liście wysychają z begonii, może być wiele przyczyn.

  1. Dlaczego begonie skręcają dolne liście?

- to nie jest choroba ani szkodniki. Skręć i zwiń liście z gorąca. A także z częstym przesuszeniem gleby i natychmiastowym zalaniem. Dostosuj nawadnianie i użyźnij złożonego nawozu.

  1. Jak wyciąć begonie na zimę?

- z początkiem jesieni, po kwitnieniu, na bulwie wewnętrznej begonii zmniejszyć liczbę podlewania. Po wyschnięciu liści rozpoczyna się przycinanie begonii, czyli jej części nadziemnej, pozostawiając 1-2 cm, po czym doniczkę z kwiatem należy umieścić w miejscu do zimowania. To musi być chłodne, ciemne miejsce. W tym przypadku nie zakładamy, że begonia będzie się mnożyć, będzie wymagać jedynie kwitnienia na następny rok.

  1. Dlaczego begonie pączkują?

- to nie jest choroba. Może być kilka przyczyn: podmokłe lub odwrotnie - niedostateczne podlewanie, przeciągi, a nawet zmiana położenia garnka na źródło światła o kilka stopni, nie wspominając już o przenoszeniu kwiatu z jednego pomieszczenia do drugiego. A liście begonii spadają głównie z powodu przelania.

  1. Jak rozkwitnąć begonia?

- Begonia potrzebuje odpoczynku. Jeśli chcesz, aby begonia kwitła cały czas, kup odmiany "Everflowering".

  1. Jak prawidłowo begonia woda?

- podlewać roślinę równomiernie, najlepiej w tym samym czasie, najlepiej rano. W lecie powinno być dużo wody, w przeciwnym razie begonia się rozpadnie. Zimą podlewaj kwiat, gdy ziemia wysycha w doniczce. Zwykle zajmuje to tydzień.

  1. Jak propagować begonię?

- Rozmnażanie begonii można przeprowadzić na kilka sposobów: bulw, liści, sadzonek i nasion. Rozmnażanie begonii bulw jest możliwe tylko poprzez podzielenie bulwy. Najbardziej udane jest rozmnażanie begonii przez sadzonki. Powielanie przez sadzonki całkowicie zachowuje cechy odmianowe. Powielanie begonii jest możliwe i po prostu liść. Korzeń z korzenia begonii nie jest trudny. Zrób to w ziemi.

  1. Jak dbać o domową begonię w doniczce?

- opieka nie różni się od opieki w otwartym terenie. To jest terminowe nawadnianie i nawożenie nawozów.

- Są dwa sposoby korzeni begonii: zakorzenienia w wodzie i podłożu. Ukorzenione sadzonki w wodzie mogą również gnić.

  1. Jak sadzić bulwę begonii?

- bardzo duże bulwy, zalecam cięcie na 2 lub 3 części, tak aby na każdym kawałku znajdowało się około 3 lub 4 nerki. Miejsce cięcia sproszkowanym węglem drzewnym i wrzucić bulwy do ziemi o połowę. Begonia bulwy nie lubi wody. Z przelewaniem się i stagnacją wody, begonia znika, zgnilizna bulw.

Jeśli odpowiednio zajmiesz się begonią, choroby i szkodniki nie będą dla niej straszne. Najczęściej begonie cierpią na choroby i szkodniki w warunkach szklarni i niekorzystnych warunkach pogodowych.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi pomogliśmy zrozumieć, jak zasiać, jak sadzić i jak właściwie dbać o begonie. Uprawa z nasion jest bardzo długim procesem i wymaga wiele uwagi. Aby uniknąć problemów, po prostu trzeba otaczać rośliny ostrożnie i uważnie.

Udostępnij znajomym:Powiązane artykuły

Poprzedni

Następna

Top Top